Od czego zależy długość noszenia opatrunku gipsowego?

Złamanie lub pęknięcie kości to jedno z najczęstszych wypadków, jakie mogą zdarzyć się człowiekowi. Stosuje się wówczas różnego rodzaju metody stabilizacji złamanej kości, aczkolwiek najpopularniejszą z nich jest opatrunek gipsowy. Jak długo należy go nosić?

 

Noszenie gipsu – wady i zalety

 

Nakładanie opatrunku gipsowego jest standardem w kontekście różnego typu urazów i złamań kości. Problem w tym, że takie rozwiązanie niesie ze sobą sporo wad. Owszem, pozwala ono na stabilizację kości w odpowiednim położeniu, ale też niesie ze sobą zwiększone ryzyko trwałego osłabienia więzadeł. Mimo to – co trzeba przyznać – opatrunek gipsowy skutecznie wzmacnia kończynę, dzięki czemu zrastanie kości odbywa się w sposób szybki i w miarę skuteczny. Jest to też rozwiązanie ekonomiczne, gdyż dzięki niemu można w miarę łatwo i szybko zapewnić podstawową opiekę dużej liczbie pacjentów ze złamaniami.

 

Jak długo nosi się gips?

 

Odpowiedź na pytanie jak długo należy nosić opatrunek gipsowy, jest uzależniona od wielu różnych czynników, w tym:

– wieku osoby u której pojawiło się złamanie,

– uszkodzonej części ciała,

– objawów towarzyszących złamaniu,

– charakterze złamania i miejsca, w którym do niego doszło,

– okoliczności w których złamano określoną kość,

– dodatkowych uszkodzeń ciała (np. wylewów krwi itd.).

 

Ile nosi się gips? W przypadku lekkich urazów części ciała, które nie biorą bezpośredniego udziału w procesie poruszania się, czas stosowania opatrunku nie przekracza kilkunastu dni. Pęknięcia kości wymagają w tym przypadku dłuższej stabilizacji, która trwa od dwóch do nawet czterech tygodni. W przypadku wystąpienia złamań konieczne jest dłuższe ustabilizowanie kończyny, która powinna znajdować się w opatrunku przez sześć do nawet ośmiu tygodni. Oczywiście to lekarz podejmuje ostateczną decyzję co do czasu stabilizacji kości.

 

Alternatywa dla opatrunku

 

Nie wszyscy wiedzą, że stosowanie opatrunku gipsowego jest w przypadku wielu pacjentów dość prymitywną metodą stabilizacji. Sprawdza się ona zwłaszcza w przypadku dzieci i osób, które z różnych powodów nie są w stanie kontrolować swoich ruchów lub dostosowywać się do porad lekarskich. U pozostałych osób można zamiennie stosować różnego rodzaju ortezy, których zadaniem jest minimalizacja niebezpiecznych powikłań związanych z unieruchomieniem kończyny.

 

Podsumowując, odpowiedź na pytanie jak długo należy nosić opatrunek gipsowy należy zawsze do lekarza. Często bowiem w trakcie leczenia mogą pojawić się powikłania, które wydłużą czas niezbędny do zrośnięcia się kości.