Czy lekki gips jest refundowany?

 

Opatrunek gipsowy służy unieruchomieniu złamania i stworzeniu warunków do prawidłowego gojenia się urazu, korekcji deformacji oraz wsparciu i stabilizacji osłabionego stawu. Wyróżniamy opatrunki gipsowe tradycyjne i  syntetyczne, potocznie nazywane lekkim gipsem.

Gips na NFZ

W ramach NFZ szpital może zaoferować pacjentowi gips tradycyjny, czyli bandaż lub gazę nasączoną zawiesiną wodno-gipsową, która bardzo szybko zastyga. Pełne stwardnienie takie gipsu zajmuje około doby, a kompletne wyschnięcie trwa dwa do trzech dni. Gips tradycyjny jest stosunkowo ciężki, a nieprawidłowo założony może prowadzić do martwicy skóry w miejscu ucisku, uciśnięcia nerwu, czy martwicy naczyń krwionośnych. Aby uniknąć powikłań, po upływie doby od aplikacji gipsu powinna zostać przeprowadzona kontrola ukrwienia i unerwienia kończyny. Tradycyjny gips z czasem może się kruszyć, niestety nie przepuszcza również powietrza, więc trudno w trakcie jego noszenia utrzymać prawidłową higienę. Tradycyjnego gipsu nie można moczyć, co stanowi znaczne utrudnienie w trackie kąpieli. Gips może również utrudniać wykonanie zdjęcia RTG.

Każda osoba ubezpieczona w ramach NFZ ma zagwarantowany tradycyjny opatrunek gipsowy w ramach opieki medycznej.

Kolorowy gips — refundacja

Gips lekki wykonany jest z włókna tkanego, które jest nasycone żywicą poliuretanową. Jest bardzo łatwy w aplikacji i szybko dopasowuje się do kształtu ciała. Czas sztywnienia gipsu syntetycznego to 5 do 10 minut, a pełne utwardzenie osiąga z reguły po 45 minutach. Ten rodzaj gipsu przepuszcza powietrze, skóra więc przez cały czas może prawidłowo oddychać. Jego główną zaletą jest o wiele mniejsza waga względem tradycyjnego gipsu. Gips syntetyczny nie utrudnia przenikania promieniowania rentgenowskiego, więc nie musi być ściągany do prześwietlenia kończyny. Gips lekki nie kruszy się i wykazuje właściwości wodoodporne, dzięki czemu, gdy jest założony, pacjent może swobodnie się kąpać, a po kąpieli, po prostu wytrzeć gips ręcznikiem. Jeśli woda dostanie się pod gips, należy wysuszyć skórę ciepłym powiewem powietrza z suszarki, by uniknąć odparzenia. Gips syntetyczny ma właściwości hipoalergiczne, dzięki czemu skóra pod nim jest mniej sucha i nie swędzi tak intensywnie, jak w przypadku tradycyjnego gipsu. Gips syntetyczny występuje w wielu kolorach, najbardziej popularny jest kolor niebieski.

Gips syntetyczny nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jego cena zależna jest od wielkości opatrunku, barwy oraz producenta. Koszt opatrunku syntetycznego dla kończyny górnej to około 50 zł, natomiast dla kończyny dolnej około 100 zł. Jeśli pacjent chce od razu zdecydować się na opatrunek gipsowy syntetyczny, powinien go zabrać ze sobą na szpitalny oddział ratunkowy, ponieważ oddział posiada do dyspozycji wyłącznie opatrunek tradycyjny.

Ostateczną decyzję o wyborze opatrunku gipsowego powinien podjąć lekarz, po ocenieniu przypadku i poznaniu zdania i preferencji pacjenta.