Gips syntetyczny dla dziecka – kiedy warto założyć?

Unieruchomienie kończyny to konieczność w przypadku złamań. Choć organizm zdolny jest do szybkiej samoregeneracji, trzeba stworzyć mu sprzyjające warunki. Na szczęście mały pacjent nie musi być skazany na ciągłe przebywanie w pozycji siedzącej albo leżącej. Lekki gips, pozwoli dziecku na poruszać się o kulach, bez angażowania chorej kończyny. Dlatego godną polecenia alternatywą dla tradycyjnych, jest lekki gips, który się nie kruszy, może mieć kontakt z wodą i przeciwdziała zanikowi mięśni.

Gips tradycyjny i syntetyczny – na które rozwiązanie się zdecydować?

Zwykły opatrunek gipsowy zawsze powinien być ostatecznością. Ta metoda ma liczne wady, jak na przykład duży ciężar, co stanowi szczególne utrudnienie dla seniorów, osób zmagającym się z zaburzonym krążeniem lub ograniczoną mobilnością. Warto też mieć na uwadze, że klasyczny gips wręcz spowalnia zrastanie się złamanej kości. Unieruchomienie kończyny jest niezwykle ważne, ale zbyt mocne przyczyni się do powstawania bolesnych przykurczy, demineralizacji kości, zaniku mięśni, a nawet martwicy skóry. Kolejnym problemem jest brak możliwości moczenia gipsu w wodzie, bo powoduje to rozmiękanie jego struktury. Ponadto tradycyjny gips jest podatny na kruszenie i uniemożliwia wykonywanie niektórych badań. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie więc opatrunek syntetyczny w postaci lekkiego gipsu.

Na korzyść syntetycznego gipsu przemawia to, że świetnie dopasowuje się on do kształtu ciała. Jest lekki, niezwykle wytrzymały, nie kruszy się, nie powoduje podrażnień ani reakcji alergicznych. Sporą zaletą jest odporność na wodę, co w praktyce oznacza, że można się nawet w nim kąpać i nie wpłynie to negatywnie na jego właściwości. Tradycyjny gips potrzebuje do ściągnięcia kilkudziesięciu godzin, w przypadku opatrunku syntetycznego następuje to w ciągu trzydziestu minut. Przepuszcza też powietrze, co zapobiega odparzeniom i nieprzyjemnym zapachom. Przez lekki gips mogą przenikać promienie rentgenowskie, więc można wykonać w nim różne badania. W przypadku dzieci świetnie sprawdzi się kolorowy gips, jest zdecydowanie lżejszy od tradycyjnego i pozwala zachować większą mobilność. Dla osób starszych i maluchów rewelacyjnie nadaje się opatrunek na rzepy. Jeśli proces leczenia ma nastąpić szybciej i wiązać się z mniejszym dyskomfortem, to warto wybrać gips syntetyczny. Znikają problemy z podrażnieniami i wysuszoną skórą. Złamana kończyna jest owijana opaską żywiczną, w pełni bezpieczną i przyjazną dla skóry.