Jak dbać o opatrunek gipsowy?

Często po dość poważnych uszkodzeniach kończyn dolnych lub górnych lekarz decyduje o założeniu gipsu. Szczególnie w przypadku złamań, uszkodzona ręka lub noga musi zostać unieruchomiona. W tym celu, w miejscu uszkodzonej kończyny pojawia się gips, który dla wielu pacjentów jest dużym obciążeniem. Pamiętajmy jednak, że założenie opatrunku gipsowego nie zwalnia nas z obowiązku monitorowania stanu naszego zdrowia. Szczególną uwagę powinniśmy zwracać na miejsca, gdzie gips został założony oraz starać się funkcjonować w sposób, który nie uszkodzi opatrunku gipsowego.

Jakie należy dbać o opatrunek gipsowy?

Ból jest normalną reakcją naszego organizmu na uszkodzenia kości kończyny górnej lub dolnej. Pamiętajmy jednak, że jeśli po założeniu opatrunku gipsowego ból po pewnym czasie nie ustał, a wręcz przeciwnie – nasilił się, lub gdy jest on na tyle silny, że środki przeciwbólowe przestają działać, należy niezwłocznie udać się na konsultację z lekarzem specjalistą. Może być to bowiem oznaka, że gips został założony zbyt ciasno. Innymi objawami, które powinny nas zaniepokoić, są:

  • uniemożliwienie rozprostowania lub zgięcia palców,
  • mrowienie lub drętwienie,
  • sine lub blade palce,
  • duża opuchlizna.

Praktyczne wskazówki dotyczące opatrunków gipsowych

Pamiętaj, aby w żaden sposób nie próbować wpływać na konstrukcję gipsu ani na podkład pod gips. Każda taka próba ingerencji na własną rękę może zakończyć się uszkodzeniem gipsu lub skóry pacjenta. Ważne jest, aby nie podejmować próby samodzielnego ściągania opatrunku gipsowego. W miarę upływu czasu, pod gipsem może wystąpić swędzenie, jednak nie powinniśmy używać żadnych przedmiotów, które wsuwamy pod gips celem podrapania się. Jest to łatwy sposób na uszkodzenie naszej skóry. Pamiętajmy także o tym, że gipsu nie można moczyć! Jeśli jednak przez przypadek zamoczyliśmy go, nie próbujmy osuszać go mechanicznie przy pomocy suszarki lub ciepła kaloryfera. Gips powinien wyschnąć naturalnie, co następuje zazwyczaj w ciągi 2-3 dni. Na ten czas powinien pozostać całkowicie odkryty. Jeśli lekarz na to nie pozwolił, nie można stawać na nodze z opatrunkiem gipsowym.  Ważną radą, którą możemy uzyskać od personelu medycznego są wskazówki dotyczące naszych codziennych zachowań, np. w kwestii malowania paznokci. Opatrunek gipsowy założony na nasze kończyny zobowiązuje nas do unikania malowania paznokci oraz zdjęcia hybryd lub paznokci żelowych. Wszystkie zabiegi ,,upiększające” paznokcie mogą uniemożliwić ocenę naturalnego koloru płytki paznokcia. Po zdjęciu gipsu nasza skóra może potrzebować większej pielęgnacji niż dotychczas. Łuszczenie oraz jej wysuszenie jest całkowicie normalne, dlatego warto dać jej czas do powrotu do swojej kondycji, np. poprzez nawilżanie jej. Jeśli nasz opatrunek gipsowy jest zabrudzony, powinniśmy jedynie przetrzeć go wilgotną szmatką lub chusteczką.