Jak uchronić się przed skręceniem kostki podczas urlopu w górach?

Nie da się ukryć, że wśród nas nie brakuje miłośników gór i samych górskich wypraw. Tak naprawdę, wiele osób wskazuje, że urlop w górach jest spełnieniem ich najskrytszych marzeń i pomaga im się naładować dodatkową, pozytywną energią. Niemniej jednak trzeba jasno zauważyć, że górskie wycieczki są dość ryzykowne. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi i zbyt pochopnie postawiony krok, a o uraz stawu skokowego nie jest trudno. Wobec tego jeśli zamierzamy spędzić nasz wymarzony i długo wyczekiwany urlop w górach, to warto wiedzieć, jak można uchronić się przed bolesnym skręceniem kostki.

Odpowiednie buty to podstawa górskich wycieczek

Wycieczki górskie to z pewnością jedno z piękniejszych doświadczeń. Taki spacer po górskich szlakach daje nam możliwość obcowania z przyrodą i podziwiania piękna krajobrazu. Niemniej jednak wystarczy jeden, zbyt nierozsądnie postawiony krok, a nasza kostka odmówi posłuszeństwa. Wobec tego przed takimi urazami trzeba się odpowiednio chronić. Jeśli zamierzamy się wybrać na górską wycieczkę, wówczas powinniśmy zadbać o to, by mieć odpowiednie buty. Na rynku można znaleźć modele, które są dedykowane wyprawom górskim. Cechują się one przede wszystkim znacznie wyższą cholewką, która zakrywa kostkę. W efekcie nasz staw skokowy zostaje odpowiednio ustabilizowany i zabezpieczony przed ewentualnymi skręceniami czy zwichnięciami.

Stabilizator ortopedyczny również może się przydać

Kolejnym środkiem, który pozwoli nam skutecznie zabezpieczyć nasze stawy skokowe podczas górskich wycieczek jest stabilizator ortopedyczny. Zwykle takie stabilizatory kojarzą się nam z osobami już po urazach stawów skokowych, które są w trakcie rekonwalescencji. Jednocześnie warto sobie uświadomić, że taki stabilizator przyda się każdemu z nas w momencie wyprawy w góry. Dzięki jego elastycznej, a jednocześnie stabilnej konstrukcji, nawet w momencie kiedy podczas kroku nasza noga się „zsunie” stabilizator znacznie zmniejszy ryzyko skręcenia kostki. Dodatkowo, nawet jeśli będziemy odczuwać dolegliwości bólowe, to ucisk stabilizatora pomoże je znacznie zminimalizować, a jednocześnie nie dopuści do powstania podskórnego wylewu.

Co zrobić, jeśli doszło do skręcenia stawu skokowego w górach?

Często zdarza się tak, że nawet w przypadku zastosowania wszelkich środków prewencyjnych, nadal nie będziemy wstanie uniknąć skręcenia stawu skokowego. Wobec tego, co zrobić jeśli do takiego urazu doszło? Otóż na taką ewentualność również można się przygotować, pakując walizkę na wyjazd w góry. Konieczny może się okazać uciskowy bandaż elastyczny, a także środki redukujące obrzęk i ból w postaci żelów oraz maści. Jeśli skręcenie stawu skokowego nie jest na tyle poważne, przy pomocy tego typu środków będziemy wstanie sobie skutecznie pomóc. Niemniej jednak jeśli ból nie mija, a kostka staje się coraz bardziej spuchnięta, wówczas jedynym rozwiązaniem będzie wizyta u specjalisty. Mogło bowiem dość do poważniejszego urazu jak np. zerwanie torebki stawowej, więc konieczne będzie założenie gipsu.