Gips zakładany jest głównie celem unieruchomienia złamanej lub skręconej kończyny, a także sąsiadujących z nią stawów. Warto zauważyć jednak, że pacjenci, którym założona opatrunek gipsowy na kończynę dolną, doświadczają wielu problemów z poruszaniem się. Co ciekawe, nie wynika to bezpośrednio z charakterystyki gipsu, ale raczej z obawy przed jego uszkodzeniem. Właśnie dlatego pacjenci z gipsem na nodze powinni się wyposażyć w specjalistyczny ochraniacz na gips. Jednak na jakiej zasadzie można go dobrać?
Jak dobrać rozmiar ochraniacza na gips?
Ochraniacz na gips jest specjalistycznym rodzajem buta ortopedycznego, który – w dużej mierze – ma chronić opatrunek gipsowy przed uszkodzeniami. Jednak, by but na gips mógł efektywnie spełniać swoja rolę, wówczas musi on również zostać odpowiednio dobrany pod względem rozmiaru. Standardowo można wyróżnić następujące rozmiary buta na gips:
- S;
- M;
- L.
By dobrać odpowiedni rozmiar należy zmierzyć długość wkładki obuwia, które nosimy na co dzień, a następnie porównać otrzymane wymiary z tabelą rozmiarów, która zwykle udostępniona jest przy wybranym modelu buta na gips. Dodatkowo warto pamiętać, że nieco inne zasady obowiązują w momencie, kiedy to skarpeta na gips na nodze jest w kręgu naszych zainteresowań. Skarpeta na gips na nodze jest produktem elastycznym, a co za tym idzie, warto przymierzyć ten wyrób ochronny bezpośrednio przed zakupem.
But na gips i dodatkowe aspekty oraz kryteria wyboru
Warto pamiętać, że but na gips ma nie tylko ułatwić nam poruszanie się, ale ma on przede wszystkim zapobiegać uszkodzeniom opatrunku gipsowego. Wobec tego, przy wyborze takiego ochraniacza na gips warto również wziąć pod uwagę warunki w jakich będzie on wykorzystywany. Ochraniacz na gips będzie stanowił jego zewnętrzną część, a co za tym idzie, warto w tym momencie zwrócić uwagę na porę roku. Dla przykładu, w sezonie letnim spokojnie sama skarpeta na gips będzie wystarczająca. Jednak w sezonie zimowym na ulicach jest wilgotno – a nawet morko – a nawet najmniejszy dopływ wilgoci może sprawić, że opatrunek gipsowy zacznie się rozpuszczać i kruszyć. W takich przypadkach zalecany jest but zimowy na gips. Posiada on specjalnie wzmocnione podeszwy, a dodatkowo wykonany jest z tworzywa odpornego na działanie wilgoci. W ten prosty sposób będziemy mogli zabezpieczyć swój opatrunek gipsowy.
Design buta na gips – względy estetyczne
Dla niektórych z nas – w szczególności dla kobiet – niezwykle istotne będzie także to, by but na gips odpowiednio się prezentował. Panie będą więc zwracać uwagę zarówno na jego design jak i na estetykę. Niemniej jednak obecnie w sklepach dla pacjentów pojawił się szeroki wybór ochraniaczy na gips z uwzględnieniem różnych kolorów i wzorów. Dzięki temu nawet najbardziej „wybredni” pacjenci, nie będą mieć większych problemów z tym, by znaleźć dla siebie idealne rozwiązanie i cieszyć się estetycznym ochraniaczem na gips.