Kończyna unieruchomiona opatrunkiem gipsowym zawsze wiąże się z dyskomfortem. Często ogranicza to naszą sprawność i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Moment, kiedy gips zostaje ściągnięty, przyjmujemy z ulgą. Zapominamy jednak, że leczenie jeszcze nie dobiegło końca, a kończyna wymaga uwagi. Po zdjęciu gipsu musimy zadbać nie tylko o regularną rehabilitację, ale też skórę. Po wielu tygodniach w opatrunku będzie ona bardzo wrażliwa i przesuszona.
Co warto wiedzieć po zdjęciu gipsu?
W momencie, kiedy opatrunek gipsowy nosiliśmy wiele tygodni, nasza skóra może wymagać wiele do życzenia. Zdarza się, że musimy walczyć nie tylko z jej przesuszeniem, ale także z odparzeniami.
Jeszcze zanim gips zostanie ściągnięty, często odczuwamy pod nim uporczywy świąd. Dzieje się tak, ponieważ naskórek pod opatrunkiem nie ma miejsca na naturalne złuszczanie się i regenerację. W konsekwencji skóra staje się przesuszona i łuszcząca.
Dodatkowo gruby opatrunek gipsowy powoduje mechaniczne otarcia, przez co skóra jest nadwrażliwa i zaczerwieniona. Mogą pojawiać się też odparzenia po gipsie szczególnie w newralgicznych miejscach takich jak pachy lub pachwiny.
Jak zadbać o suchą skórę i odparzenia po gipsie?
Sucha skóra i odparzenia potrzebują czasu na regenerację. Nie wystarczy raz nasmarować kremem, aby problem zniknął. Najważniejsze jest codzienne natłuszczanie naskórka, które należy rozpocząć od razu po zdjęciu opatrunku gipsowego.
Istnieje kilka sposobów, które pozwolą nam uporać się ze swędzeniem i pieczeniem. Jeśli zachowamy w nich regularność, skóra szybko wróci do stanu pierwotnego:
1. Mycie delikatnym mydłem. Pierwszym krokiem po zdjęciu opatrunku gipsowego powinno być przemycie skóry ciepłą wodą z dodatkiem mydła. Pamiętajmy jednak, aby wybrać naturalny produkt bez dodatku alkoholu w składzie, który może jeszcze bardziej podrażnić naskórek.
2. Nawilżanie skóry. W naszej kosmetyczce koniecznie powinien znaleźć się krem nawilżający. Dobrze, jeśli w jego składzie znajduje się witamina A i E. Witamina A wspomaga regeneracje naskórka, przywracając jego naturalną barierę hydrolipidową. Witamina E nawilża i odżywia skórę, a także przyspiesza procesy gojenia się ran. Będzie zatem pomocna zarówno w przypadku suchej skóry jak i odparzeń po gipsie. Krem nawilżający należy stosować minimum 2 razy dziennie.
3. Delikatny peeling. Peeling może być pomocny, ale nie należy z nim przesadzać. Jeśli borykamy się z dużym przesuszeniem, wystarczy, że zastosujemy go 1-2 razy w tygodniu. Po jego użyciu i spłukaniu należy nanieść na skórę krem nawilżający. Wykonywanie peelingu częściej nie jest dobrym pomysłem, ponieważ pozbawiamy skórę warstwy ochronnej, a to sprawia, że staje się bardziej podatna na przesuszenie.
Jak długo regeneruje się skóra po opatrunku gipsowym?
Skóra ma zdolność do samoczynnej regeneracji, jednak my możemy ten proces przyspieszyć. Jeśli nie zadbamy odpowiednio o przesuszoną skórę i odparzenia po gipsie, będziemy potrzebowali trochę cierpliwości, zanim wszystko wróci do normy.
Przy zachowaniu odpowiedniej dbałości o skórę, efekty zobaczymy w ciągu pierwszych dni. Nie oznacza to, że należy zaprzestać pielęgnacji. Nie rezygnujmy z codziennego nawilżania, nawet jeśli uznamy, że problem suchej skóry już nas nie dotyczy. Po opatrunku gipsowym skóra jest szczególnie wrażliwa, dlatego ważne jest regularne stosowanie kremów i maści regenerujących, aby problem w krótkim czasie do nas nie powrócił.