Jaką rolę pełni pokrowiec na gips?

Wszelakie złamania czy też zwichnięcia najczęściej są leczone przy pomocy założenia opatrunku gipsowego. Jego zadaniem jest nic innego jak tylko zadbanie o odpowiednie usztywnienie uszkodzonego obszaru kości lub stawów. Jednocześnie wielu specjalistów obecnie wskazuje na to, że osoby posiadające opatrunek gipsowy powinny również zdecydować się na korzystanie z odpowiedniego ochraniacza. Wobec tego jaką rolę spełnia pokrowiec na gips i jakie jego rodzaje można wyróżnić?

Pokrowiec na gips- jakie rodzaje można wyróżnić?

Pokrowiec na gips spełnia rolę swoistego ochraniacza, a także zmniejsza ryzyko uszkodzenia całego opatrunku. Warto jednak zauważyć, że w sklepach medycznych jak np. dlapacjenta.pl, dostępne są różnorodne rodzaje tego typu zabezpieczenie. Możemy bowiem znaleźć:

  • pokrowiec na gips lateksowy- jest to ochraniacz odporny na działanie wody i wilgoci, a także cechuje się on dużą elastycznością;
  • pokrowiec na gips foliowy- jest to pokrowiec zarówno na gips jak i na rany, których nie powinno się moczyć w wodzie.

W pierwszym przypadku- ochraniacze lateksowe- wykonane są z naturalnego lateksu i co najważniejsze, można korzystać z nich wielokrotnie. Niemniej jednak w momencie, kiedy się na nie zdecydujemy, warto sprawdzić czy powierzchnia gipsu nie ma przypadkiem zbyt ostrych krawędzi, które mogą doprowadzić do uszkodzenia ochraniacza. W drugim przypadku- pokrowiec na gips foliowy- co do zasady powinien być stosowany jednorazowo, najczęściej przy kąpieli lub prysznicu. Jest on wyjątkowo delikatny, więc warto przed założeniem sprawdzić, czy nie posiada on uszkodzeń i dziur, przez które woda mogłaby dostać się do opatrunku gipsowego. Oczywiście warto podkreślić, że inny jest pokrowiec na gips na rękę, a także pokrowiec na gips na nogę. Niemniej jednak bazują one na tych samych materiałach, z których zostały one wykonane.

Jaką rolę spełnia pokrowiec na gips?

Opatrunek gipsowy wcale nie jest taki stabilny i solidny jak może się nam to wydawać. Wiele osób samodzielnie mogło się przekonać o tym, że gips w kontakcie z wodą nasiąka, staje się ciężki, a także miękki. Z kolei nawet lekkie uderzenie, może odprowadzić do skruszenia się części opatrunku gipsowego. Wobec tego pokrowiec na gips na nogę, czy na rękę spełnia przede wszystkim funkcje ochronne. Do jego najważniejszych zadań należą:

  • zabezpieczenie opatrunku gipsowego przed niekorzystnym działaniem wody lub wilgoci;
  • zabezpieczać gips przed rozpuszczeniem, kruszeniem się czy też nasiąkaniem;
  • chronić ewentualne rany przed kontaktem z wodą, co może znacznie utrudnić proces ich gojenia.

Pokrowiec na gips na nogę lub na rękę jest więc coraz częściej rekomendowany przez wielu specjalistów. Nie da się bowiem ukryć, że w momencie kiedy gips nasiąka wodą i staje się ciężki, traci swoje właściwości usztywniające i po prostu może się on rozpuścić. Analogicznie pojawia się konieczność wykonania ponownego opatrunku, co może być uporczywe nie tylko dla pacjenta, ale także dla samego lekarza. Warto więc pokrowiec na gips posiadać i aktywnie z niego korzystać.