Złamanie kości w kończynie dolnej najczęściej skutkuje tym, że trzeba umieścić nogę w gipsie. Usztywnienie i stabilizacja kończyny następuje najczęściej na 1 lub 2 miesiące. Czas pozostawienia nogi w gipsie uzależniony jest od tego, jak długo będzie trwał proces regeneracji kości, a najczęściej jest to około 8 tygodni. Dla wielu osób jest to ogromny dyskomfort, ale istnieją sposoby, dzięki którym można ułatwić poruszanie się ze złamaną nogą.
Noga w gipsie – jak ważna jest szybka interwencja i pierwsza pomoc?
Złamanie kończyny dolnej wymaga jak najszybszej interwencji oraz udzielenia pierwszej pomocy, która polega na unieruchomieniu sąsiednich stawów. Jeżeli w chwili wypadku nie mamy takiej możliwości, to najlepiej jest wykonać stabilizację poprzez przywiązanie uszkodzonej kończyny do drugiej zdrowej nogi.
Kiedy dojdzie do złamania kończyny dolnej, poszkodowany odczuwa bardzo silny ból, ma ogromne trudności, aby poruszać nogą, a dodatkowo pojawia się narastający obrzęk w okolicy uszkodzenia. Jeżeli dojdzie do bardzo mocnego wygięcia nogi, to nigdy nie wolno jej nastawiać samemu, ponieważ może to doprowadzić do przerwania, czyli uszkodzenia naczyń krwionośnych, które przebiegają w okolicy stawów.
W przypadku złamania otwartego należy zastosować gazy opatrunkowe, które pozwolą zabezpieczyć miejsce pęknięcia kości. Należy jak najszybciej wezwać pomoc ratunkową, niezależnie od tego, czy doszło do złamania otwartego czy zamkniętego, ponieważ tylko lekarz będzie mógł przeprowadzić odpowiednie badania i zdecydować o zastosowaniu gipsu na nogę.
Podanie leków przeciwzakrzepowych przy umieszczaniu nogi w gipsie
Noga umieszczona w gipsie pozwoli zapobiegać niepożądanemu przemieszczaniu się kości. W niektórych przypadkach kończynę dolną trzeba nastawić, a czasami nawet przeprowadzić zabieg chirurgiczny.
Kiedy już noga zostanie umieszczona w gipsie, to lekarz zaleca zastosowanie zastrzyków przeciwzakrzepowych. Iniekcje wykonuje się w okolice brzucha i jest to najczęściej heparyna małocząsteczkowa. Leki podskórne działają już po około 3 godzinach.
W jaki sposób poruszać się z nogą w gipsie?
Każdy lekarz zaleca, aby przez większość część dnia trzymać nogę w gipsie na podwyższeniu. Nie jest wskazane to, aby przez cały okres rekonwalescencyjny wyłącznie leżeć, ponieważ może to znacznie osłabić mięśnie, które podczas zrastania się kości i tak już nie pracują, tak jak powinny. Dlatego ważne jest, aby po zrośnięciu się kończyny poddać się zabiegom fizjoterapeutycznym, które pomogą odzyskać pełną sprawność mięśni.
Gips na nogę – na jak długo?
To jak długo trzeba będzie nosić gips na nodze, zależy głównie od lekarza, do którego będziemy wybierać się na rutynowe kontrole. Do chodzenia w takim przypadku najlepiej jest zastosować kule ortopedyczne, dzięki którym będziemy mogli sprawnie się poruszać, opierając ciężar ciała na zdrowej nodze.
Bardzo ważne są późniejsze masaże i zabiegi fizjoterapeutyczne, które pomogą przywrócić pełny przepływ krwi w kończynie. Ponadto pacjent otrzyma wytyczne dotyczące lekkich i regularnych ćwiczeń, aby uzyskać jak najszybciej pełną sprawność. Jeżeli po złamaniu kończyny dolnej pominiemy ten proces, to niestety może się to zakończyć odczuwaniem przewlekłego bólu, ograniczeniem ruchomości stawu czy nawet utykaniem.