Bardzo często powodem złamań oraz kontuzji są niesprzyjające warunki pogodowe. Dotyczy to w szczególności śliskich powierzchni, ośnieżonych lub pokrytych lodem. Podatność na kontuzję w przypadku osób starszych wynika z kilku czynników. Wraz z wiekiem organizm traci masę kostną. Tym samym kości stają się mniej wytrzymałe, a tym samym znacznie bardziej podatne na urazy. Dotyczy to najbardziej kobiet po menopauzie. Dlatego też kiedy dochodzi do upadku wówczas znacznie zwiększa się prawdopodobieństwo złamania.
Kolejnym czynnikiem, który przyczynia się do urazów oraz złamań u osób starszych jest problem z utrzymaniem równowagi. Może to wynikać zarówno z zaburzeń krążenia jak również ze zmniejszonego zakresu ruchu. Dodatkowo najczęściej po 65. roku życia znacznie zwiększa się ryzyko wystąpienia osteoporozy. Wówczas kości są szczególnie podatne na złamania oraz różnego rodzaju urazy. W przypadku kiedy dojdzie do upadku osoby starszej nie należy jej od razu podnosić. Na początku warto pozostawić ją na ziemi, a jednocześnie sprawdzić czy nie doszło do uszkodzeń ciała. Bardzo niepokojące mogą okazać się nienaturalnie ułożone kończyny, lecz również ból zarówno bioder, nadgarstków czy też odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W takiej sytuacji konieczne jest zawiadomienie pogotowia. W celu unieruchomienia złamania najczęściej stosowane jest gips. Dużą popularnością cieszy się również w kolorowy lekki gips dla osób starszych. Pozwala on na trwałe unieruchomienie kończyny oraz prawidłowy zrost.
Najczęstsze urazy po upadkach osób starszych
To najbardziej typowych urazów oraz złamań podczas upadków osób starszych zalicza się
- złamanie biodra
- złamanie kości promieniowej
- złamanie nadgarstków.
Wszystkie te urazy bardzo często wynikają bezpośrednio z osteoporozy, przed co kości są wyjątkowo kruche i podatne na nawet najmniejsze stłuczenia. Niezwykle groźne może być z kolei złamanie bliższego końca kości udowej. Tego typu uraz jest niezwykle niebezpieczny, a ponadto wyklucza pacjenta z aktywności i to na bardzo długi okres. Konieczne jest wówczas podjęcie długotrwałej rehabilitacji. Jednakże w tym okresie pacjenci bardzo często tracą nadzieję na możliwość powrotu do sprawności i uzyskanie większej samodzielności. Jednakże Dzięki właściwej opiece lekarskiej oraz kompleksowej rehabilitacji możliwe jest całkowity powrót pacjenta do zdrowia.
Zapobieganie kontuzjom osób starszych
A w związku z szeregiem czynników wpływających na podatność osób starszych na kontuzję ich zapobieganie również musi przebiegać wielokierunkowo. Przede wszystkim należy zadbać o dużą ostrożność podczas przebywania na zewnątrz lecz również w czasie poruszania się po własnym mieszkaniu przecież ogrodzie. Należy zdecydowanie unikać śliskiej nawierzchni. Natomiast w przypadku pacjentów ze stwierdzoną osteoporozą lub też zaburzeniami równowagi najrozsądniej jest pozostać w domu w czasie trudnych warunków atmosferycznych. Jednocześnie nie należy rezygnować z aktywności fizycznej, gdyż pozwala ona zwiększać wydolność organizmu oraz siły mięśni.