Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo delikatny i wrażliwy jest nasz staw skokowy. Co ciekawe, to jednocześnie jeden z najbardziej skomplikowanych stawów w naszym organizmie. Z racji swojego umiejscowienia jest on narażony na liczne urazy i kontuzje. Skręcenia czy zwichnięcia zdarzają się niezwykle często. Rekonwalescencja po urazach stawów skokowych może trwać niezwykle długo. Wśród akcesoriów medycznych, które mogą okazać się podczas okresu rekonwalescencji niezwykle przydatne, można znaleźć opaskę elastyczną stawu skokowego. Jednak kiedy i jak ją zakładać?
Czym jest i jakie są rodzaje opaski elastycznej stawu skokowego?
Opaska elastyczna stawu skokowego jest wyrobem medycznym, który ma skutecznie wspomóc proces leczenia i kurowania urazów stawów skokowych. Produkty takie jak np. opaska elastyczna Pani Teresa, w przeciwieństwie do gipsu nie odciąża kończyny w całości. Wobec tego noga i kontuzjowany staw skokowy cały czas podlega rehabilitacji. Dzięki temu znacznie szybciej można powrócić do pełnej sprawności. Opaska na kostkę po skręceniu, zwichnięciu lub innym urazie jest zaprojektowana z materiału bezpiecznego dla skóry. Nawet jej długotrwałe noszenie nie wywoła więc podrażnień i wysypek. Można wyróżnić kilka rodzajów opasek elastycznych:
- bezszwowe– są to opaski, które wykonane są z niezwykle elastycznego materiału.
- neoperenowe– to również opaski elastyczne, które dodatkowo posiadają niewielkie otwory, dzięki czemu zapewniona jest optymalna wentylacja stopy.
- siatkowe– to kolejny rodzaj opaski elastycznej stawu skokowego, które wykonane są z siateczkowego materiału. Dzięki temu zapewniają one odpowiednią cyrkulację powietrza.
Na rynku można znaleźć również opaski elastyczne wykonane z materiału antybakteryjnego.
Kiedy należy stosować opaskę elastyczną stawu skokowego?
Opaska elastyczna stawu skokowego stosowana jest przede wszystkim w urazach stawu skokowego. Wyróżnia się trzy typy kontuzji stawu skokowego, przy których warto tego typu opaskę stosować. Zalicza się do nich:
- zwichnięcie- jest to nic innego jak uszkodzenie torebki stawowej wraz z więzadłami stawowymi. Zwichnięcie objawia się silnym bólem, a także opuchlizną kostki, który uniemożliwia swobodne poruszanie.
- skręcenie- to kolejny uraz, który odnosi się do uszkodzenia więzadeł stawu skokowego. Opaska na skręconą kostkę ma za zadanie ustabilizować więzadła, które uległy zerwaniom. Skręcenie stawu skokowego objawia się niezwykle silnym bólem.
- złamanie– to jeden z najpoważniejszych urazów. Podczas złamania dochodzi od uszkodzenia goleni, a także kości strzałkowej. Często konieczny jest zabieg chirurgiczny.
Opaski elastyczne stawu skokowego sprawdzą się również w momencie kiedy staw jest przeciążony np. w wyniku intensywnego treningu.
Jak zakładać opaskę elastyczną stawu skokowego?
Opaskę elastyczną stawu skokowego zakłada się w niezwykle prosty sposób. Swoją budową przypomina ona skarpetę z wyciętymi palcami. Wówczas wystarczy ją bezpośrednio nasunąć na stopę oraz staw skokowy. W przypadku kiedy wybraliśmy model zapinany na rzepy, wówczas wystarczy owinąć opaską śródstopie i staw skokowy.