Dlaczego warto wybrać kolorowy lekki gips?

Nie z każdego upadku można podnieść się o własnych siłach, co ma miejsce np. przy złamaniu. Wymaga to unieruchomienia kończyny, najczęściej przy pomocy gipsu. Wiąże się to jednak z wieloma ograniczeniami i dodatkowym dyskomfortem.

Na szczęście tradycyjny gips może zostać zastąpiony syntetycznym, który jest lżejszy i zapewnia większy komfort użytkowania. Jeśli wystąpi konieczność opatrunku gipsowego, warto zapytać o możliwość skorzystania z nowoczesnego rozwiązania, aby nie musieć męczyć się z ciężką i nieoddychającą skorupą na nodze czy ręce.

Syntetyczny opatrunek gipsowy, czyli kolorowy lekki gips zamiast tradycyjnego

Noszenie tradycyjnego gipsu nie jest niczym przyjemnym, ale przy złamaniu kości koniecznością staje się jej unieruchomienie, aby nie była dodatkowo stymulowana i mogła się prawidłowo zrosnąć w jak najszybszym czasie. Klasyczny gips składa się ze zwykłego bandażu, który po owinięciu kończyny pokrywa się wodną zawiesiną gipsu. Musi minąć kilkanaście godzin, aby taka mieszanka całkowicie zastygła i stała się twardą skorupą. Łatwo domyślić się, że będzie ciężka, co staje się szczególnie problematyczne w przypadku dzieci, osób starszych, niepełnosprawnych i przy zaburzeniach krążenia. Okazuje się, że założenie tradycyjnego gipsu może wręcz opóźnić zrastanie się kości. Na tym jednak nie koniec problemów, kolejnym będzie zanikanie mięśni i wystąpienie nieprzyjemnych przykurczy. Nie mówiąc już o osłabieniu kości i martwicy skóry przy długotrwałym uruchomieniu w ten sposób. Wystarczy kontakt gipsu z wodą, aby zaczął się rozmiękczać i zmieniać swoją pierwotną formę, czyli tracić właściwości i funkcje. Problemem jest także podatność na kruszenie się, utrudnione leczenie ze względu na niemożność wykonania niektórych badań.

Alternatywa dla tradycyjnego gipsu

Zdecydowanie lepszym wyborem okazuje się opatrunek syntetyczny w postaci lekkiego gipsu, który może mieć różne kolory. Powstaje on z żywicy poliuretanowej, odznacza się dużą wytrzymałością, nie jest podatny na kruszenie. Zapewnia pacjentowi komfort użytkowania, gdyż dopasowuje się do kształtu ciała i przepuszcza powietrze. Skóra może oddychać, dzięki czemu znikają problemy z przegrzewaniem się i odparzaniem oraz z nieprzyjemną wonią. Co więcej, złożenie gipsu lekkiego jest bardzo łatwe i zajmuje niewiele czasu, zastyga w przeciągu kilkudziesięciu minut. Kolejną zaletą będzie możliwość zdjęcia go na czas wykonywania zabiegów higienicznych. Na korzyść gipsu lekkiego przemawia wodoodporność, dzięki czemu można się w nim kąpać, bez martwienia się o jego uszkodzenie. Nie uczula i pozwala na wykonanie zdjęcia RTG, wspiera proces gojenia i przyspiesza leczenie.