Jak długo trzeba nosić gips po złamaniu nadgarstka?

Jeśli zastanawiasz się jak długo będziesz musiał nosić gips po złamaniu nadgarstka, ten artykuł pomoże Ci zrozumieć czego możesz się spodziewać. Dowiesz się o objawach i leczeniu złamanego nadgarstka, a także o tym, jak długo trwa powrót do zdrowia. Następnie, możesz wykorzystać te informacje, aby zdecydować, czy gips jest dla Ciebie odpowiedni.

Ile trzeba nosić gips po złamaniu nadgarstka?

Jeśli Twój nadgarstek jest złamany, prawdopodobnie będziesz potrzebował gipsu, aby chronić złamaną kość. Podczas noszenia gipsu, pierwszym krokiem jest uniesienie uszkodzonego nadgarstka nad serce. Co dwie do trzech godzin, przez co najmniej trzy dni, należy obkładać chore miejsce lodem. Podczas gdy oblodzenie nadgarstka pomoże zmniejszyć obrzęk, nie należy stosować lodu bezpośrednio na skórę, ponieważ może to spowodować jej uszkodzenie. Jeśli gips jest luźny, lekarz może zastosować kolejny. Środki przeciwbólowe i lód może również pomóc zarządzać swoim bólem.

W zależności od rodzaju złamania, możesz potrzebować więcej niż jeden gips. Standardowo jeden gips jest zakładany na okres około miesiąca. Po tym czasie lekarz dokonuje oględzin i decyduje czy jest potrzebne dalsze leczenie. Czasami lekarz może zalecić noszenie miękkiej szyny na nadgarstek przez jeden do dwóch tygodni po zdjęciu pierwszego gipsu. Ustabilizuje to Twój nadgarstek i pomoże Ci lepiej spać. Po 8-10 tygodniach od zdjęcia pierwszego gipsu powinieneś być w stanie wrócić do większości czynności. Po trzech do sześciu miesięcy możesz powrócić do cięższych zajęć i sportów.

Objawy złamanego nadgarstka – powikłania po złamaniu

Być może zastanawiasz się, czy musisz nosić gips po złamaniu nadgarstka. Prawda jest taka, że gips nie jest jedyną możliwością podczas złamania nadgarstka. Gips może być również tymczasowy i jest to całkowicie normalne, że doświadczasz bólu i obrzęku podczas noszenia gipsu. Powinieneś unikać zginania nadgarstka zbyt daleko lub wykonywania zbyt wielu czynności, dopóki nie poczujesz się lepiej. Twój lekarz pomoże Ci zdecydować, czy potrzebujesz drugiego gipsu, czy może uda się poprzestać na szynie usztywniającej.

W międzyczasie możesz spróbować użyć okładów z lodu, które mogą zmniejszyć obrzęk i ból. Chociaż może to opóźnić proces gojenia się nadgarstka, może zapewnić ulgę od bólu i obrzęku związanego ze złamanym nadgarstkiem. Możesz również podnieść nadgarstek w nocy, aby nie puchł nadmiernie. Podniesienie nadgarstka podczas snu jest również pomocne, i można utrzymać go podniesione, aby utrzymać go z ruchu.

Czas powrotu do zdrowia

Jak długo boli ręka po zdjęciu gipsu zależy od tego, jak poważny jest uraz i jak dużo czasu zajmuje gojenie. Jeśli twoja kontuzja jest mniej niebezpieczna, może się okazać, że jeden miesięczny opatrunek wystarczy. Jeśli twoje złamanie jest poważniejsze dopiero po tym czasie, biorąc pod uwagę jak Twoje kości się goją, lekarz podejmie decyzję, o ewentualnym kolejnym gipsie.

Pierwsza faza gojenia trwa zwykle dwa do trzech tygodni po zdjęciu gipsu. Zranione miejsce zacznie rosnąć nowymi żywymi komórkami, zwanymi „modzelem złamania” i zaczną się tworzyć złogi wapnia. Po około dwóch tygodniach od urazu, na zdjęciu rentgenowskim będzie widoczny bogaty w wapń modzel złamania. Po uformowaniu się nowej kości, złamanie ulegnie „przebudowie”, w której przemieszczone kości zostaną zastąpione przez mocną, nową kość. Proces ten może trwać przez wiele miesięcy po tym, jak złamanie się zagoi.