Złamanie ręki, czy też nogi nie jest miłym wydarzeniem w życiu. Nie tylko oznacza sporo bólu, lecz również problemów z codziennym funkcjonowaniem. Jakby tego wszystkiego było mało, o gips trzeba się naprawdę mocno troszczyć – w medycynie znane są przecież przypadku pęknięcia gipsu. Co wtedy zrobić?
Jak unikać pękania gipsu?
Zanim jednak przejdziemy do tego, co zrobić w sytuacji, gdy dojdzie do pęknięcia gipsu, najpierw warto się zastanowić nad tym, z jakiego powodu w ogóle dochodzi do takich uszkodzeń jego powierzchni. Innymi słowy, dlaczego gips pęka i jak temu przeciwdziałać?
Z jakiego powodu może dojść do pęknięcia gipsu? Najczęściej jest to efekt jego nieprawidłowej ochrony podczas procesu rehabilitacyjnego, podczas którego gips zabezpiecza kończynę przed uszkodzeniem i pomaga się jej leczyć. O czym konkretnie mowa?
Najczęstszym powodem pękania gipsu jest osłabienie jego struktury poprzez kontakt z wodą. To właśnie dlatego niezwykle ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności podczas kąpieli. Niewskazane jest również korzystanie z sauny.
Innym powodem pękającego gipsu może być uderzenie nim o twardą lub nierówną powierzchnię. Z tego też powodu zaleca się, aby chronić gips i starać się prowadzić raczej spokojniejszy i uważniejszy tryb życia.
Jeśli chce się skutecznie unikać pęknięcia gipsu, poleca się zastosowanie np. jednego z wielu dostępnych na rynku ochraniaczy na gips, który spowoduje, że nie tylko możliwie będzie wzięcie wygodnego prysznica czy też nawet kąpieli, lecz dodatkowo gips zostanie zabezpieczony przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Co zrobić, gdy gips pęknie?
Jednak pomimo najlepszych zabezpieczeń i ochrony na gips, zdarza się, że dochodzi do jego uszkodzenia. Co w takiej sytuacji zrobić? Jak się zachować, kiedy pęknie gips?
Przede wszystkim trzeba zachować w takiej chwili spokój i nie panikować. Choć pęknięty gips stanowi zagrożenie dla zrastającej się kończyny, to jednak można to łatwo rozwiązać. Jeśli gips nie odchodzi i nadal trzyma się w odpowiedni sposób, poleca się dokładne i staranne zabezpieczenie go, a następnie udanie się do lekarza w celu założenia nowego opatrunku. Jeśli jednak w wyniku uszkodzenia całkowicie lub częściowo zszedł z nogi lub ręki, należy w takim wypadku zabezpieczyć kończynę, przywiązując do niej kawałek deseczki i usztywnić ją bandażem. Co więcej, zaleca się kupienie maści przeciwbólowej i używanie jej awaryjnie na kończynie do czasu, gdy dostaniemy się do lekarza, aby wymienić gips na nowy. Oczywiście w chwili, gdy kończyna nie będzie zabezpieczona gipsem, trzeba wyjątkowo mocno się o nią zatroszczyć i jej nie nadwyrężać.