Czym jest gips syntetyczny?

Uszkodzenie stawu, czy też złamanie kości bardzo często wiąże się z koniecznością założenia odpowiedniego opatrunku gipsowego. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo na jaki gips ortopedyczny warto postawić i jakie są ich kluczowe zalety.

Najpopularniejsze rodzaje gipsu ortopedycznego

W dzisiejszych czasach w ortopedii najczęściej używany jest gips tradycyjny i syntetyczny. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego też najlepiej dokładnie zapoznać się z nimi. Warto wspomnieć także o tym, że o tym, jaki gips można założyć w dużej mierze powinien zdecydować doświadczony lekarz ortopeda. Gips ortopedyczny wykorzystywany jest przede wszystkim to stabilizacji osi kończyny oraz zespolenie odłamków kości. Nie można zapominać także o tym, że w dużej mierze to właśnie gips pozwala zmniejszyć odczuwanie bólu i co najważniejsze umożliwia on w miarę sprawne poruszanie się po urazie.

Czym wyróżnia się tradycyjny gips?

Klasyczny gips jak powszechnie wiadomo jest dość ciężki, dlatego też mogą pojawić się mniejsze lub większe problemy przy jego użytkowaniu. Długotrwałe noszenie gipsu może znacząco osłabić siłę mięśniową poszczególnych kończyn. Gipsowy opatrunek oddzielona jest od skóry specjalną warstwą waty, dlatego też uważać należy na to, aby jej nie zmoczyć. Tradycyjny gips nie przepuszcza powietrza, dlatego też zdecydowanie trudniejsze jest zachowanie odpowiedniej higieny.

Czym charakteryzuje się gips syntetyczny?

Syntetyczny gips jest nawet kilkakrotnie lżejszy od tradycyjnego i co najważniejsze doskonale usztywnia kończynę. Jego olbrzymim atutem są także rewelacyjne parametry jeżeli chodzi o przepuszczanie powietrza, dzięki czemu skóra może swobodnie oddychać. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że gips syntetyczny jest przepuszczalny dla promieni rentgenowskich, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej jest dokonać diagnozy.

Dlaczego warto postawić na gips kolorowy syntetyczny?

Syntetyczny gips nie kruszy się, jest wodoodporny i hipoalergiczny. Jest to idealny wybór dla osób, które raz na zawsze chcą zapomnieć o suchości i świądzie skóry, który niestety dość często pojawia się przy tradycyjnym gipsie. Dla wielu osób sporym atutem może okazać się również to, że można wybrać sobie dowolny kolor. Niewłaściwie założony gips tradycyjny, może niestety uciskać co prowadzi do groźnych powikłań. Lekki gips kolorowy rozwiązuje ten i wiele innych problemów. Osoby, które w pierwszej kolejności stawiają na bezpieczeństwo leczenia, wygodę i olbrzymi komfort powinny postawić właśnie na gips syntetyczny.

Leave a comment