Czy gips może być za ciasny?

Gips od wielu lat wykorzystywany jest do unieruchamiania różnego typu złamań, dzięki czemu można liczyć na prawidłowe gojenie się urazu. Pamiętać należy jednak o tym, że nieprawidłowe zastosowanie gipsu może niestety doprowadzić do wielu powikłań. W skrajnych przypadkach może dojść na przykład do miejscowej maceracji, czy też do martwicy skóry.

Jakie są największe wady tradycyjnego gipsu?

Tradycyjny gips pomimo tego, że skutecznie usztywnia ranną kończynę to niestety ma wiele wad. Oprócz tego, że jest bardzo ciężki, to nieprawidłowo założony może doprowadzić do wielu powikłań. Zbyt ciasny opatrunek gipsowy jak wspomniano we wstępie może spowodować miejscowe maceracje i martwicę skóry, która rozwija się właśnie z powodu ucisku. Nieprawidłowo nałożony gips może uciskać nerwy i prowadzić do niebezpiecznych zmian martwiczych w naczyniach krwionośnych.

Jak uniknąć problemów?

Za ciasno założony gips może przysporzyć wiele problemów, dlatego też 24 godziny po jego założeniu należy dokładnie sprawdzić ukrwienie i neurologię prawidłowych reakcji naszego organizmu. Pamiętać należy również o tym, że tradycyjny gips nie tylko znacząco ogranicza ruch chorej kończyny. Z powodu długotrwałego noszenia gipsu może dojść do fizjologicznego napięcia mięśni. Jeżeli na mięśnie nie oddziałują odpowiednie bodźce to automatycznie tracą one na masie i zaczynają słabnąć. W skrajnych przypadkach może dojść do demineralizacji kości, czy też do osłabienia ścięgien. Aby uniknąć tych problemów warto skorzystać z dobrodziejstwa gipsu syntetycznego.

Jak długo nosić gips?

Na to ile czasu trzeba nosić gips ma wpływ bardzo wiele elementów. Jak łatwo się domyślić największe znaczenie ma oczywiście rodzaj doznanej kontuzji. Pamiętać należy o tym, że gojenie się złamania to proces wielofazowy. O warunkach usztywnienia bardzo często decydują nie tylko krwiaki, tworzenie się blizn kostnych, ale również różnego typu stany zapalne. W pierwszej fazie złamana kończyna powinna być całkowicie unieruchomiona, dlatego też w zadaniu tym najlepiej sprawdzi się tradycyjny gips. W kolejnej fazie gojenia można postawić na syntetyczne opatrunki, które przyśpieszą zrastanie się kości. O tym ile czasu trzeba nosić gips powinien poinformować nas lekarz. Syntetyczne opatrunki są dość elastyczne, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej jest poruszać uszkodzoną kończyną. Przy złamaniu nogi cały proces regeneracji kości trwa około 8 tygodni. Poważniejsze złamania ręki lub nogi mogą z kolei goić się od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Jeżeli z kończynami zamkniętymi w gipsie dzieje się coś alarmującego to warto umówić się na kontrolną wizytę lekarską.