Szyna unieruchamiająca a opatrunek gipsowy – różnice

 

Szyny unieruchamiające od wielu lat stosuje się do unieruchamiania kończyn przy różnego typu zwichnięciach i złamaniach. Tego typu artykuły medyczne są w chwili obecnej najpopularniejszą alternatywą dla tradycyjnych opatrunków gipsowych.

Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jakie są największe różnice pomiędzy szynami unieruchamiającymi, a wspomnianymi opatrunkami gipsowymi.

Czym charakteryzuje się opatrunek gipsowy?

 

Klasyczne opatrunki gipsowe wykorzystywane są do zewnętrznego stabilizowania kończyn. Najlepiej sprawdzą się one w przypadku prostych złamań bez przemieszczeń. Opatrunek gipsowy doskonale sprawdzi się także w przypadku ciężkich stłuczeń i naderwanych mięśni. Zdecydowana większość opatrunków gipsowych wykonana jest z warstwy spodniej (bandaż albo gaza), waty, opaski gipsowej, warstwy gipsu i warstwy wierzchniej.

Kiedy zakładać opatrunek gipsowy?

Wspomniane powyżej opatrunki gipsowe bardzo często wykorzystywane są do unieruchomienia naderwanych ścięgien po zabiegach operacyjnych. Największym atutem gipsowych opatrunków jest bardzo szybki czas ich zakładania. Nie można zapominać także o doskonałych parametrach jeżeli chodzi o przepuszczalność powietrza. Tradycyjny gips schnie nawet do 2 godzin, z kolei opatrunek gipsowy wysycha nawet w ciągu 30 minut. Opatrunki gipsowe bardzo często zakładane są u małych dzieci albo u osób starszych. Wynika to oczywiście z tego, że są o wiele lżejsze niż gips, dlatego też znacząco zwiększają komfort.

Czym wyróżnia się szyna unieruchamiająca?

Specjalne szyny opatrunkowe wykorzystywane są do unieruchamiania nóg, ramio i palców. Szyny w odróżnieniu od opatrunków gipsowych można stopniowo regulować. Dzięki sterowaniu siłą naprężenia, można stopniowo przywracać do ruchu kończyny. Dużym atutem nowoczesnych szyn jest także to, że nie oddziałują na nie promienie X. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że można bez problemu wykonać prześwietlenie RTG. Dla wielu osób sporą zaletą szyn unieruchamiających będzie również to, że zdecydowanie łatwiej utrzymać je w idealnej czystości. Tradycyjny gips niestety bardzo szybko się brudzi, dlatego też po dłuższym czasie może pojawić się nieprzyjemny zapach. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że szyna unieruchamiająca po dokładnej dezynfekcji, może być ponownie wykorzystana. Szyna unieruchamiająca jest bardzo łatwa w nakładaniu, dlatego też doskonale sprawdzi się w ratownictwie. Do największych atutów można zaliczyć także prostą konstrukcję, wytrzymałość i odporność na uszkodzenia.