Kiedy zakłada się dzieciom opatrunki gipsowe?

Opatrunki gipsowe znajdują szerokie zastosowanie przy wielu urazach dziecięcych. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że nie jest to jedyne rozwiązanie. Dzięki rozwojowi medycyny, można skorzystać ze zdecydowanie bardziej nowoczesnych rozwiązań. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, kiedy warto postawić właśnie na gips ortopedyczny.

Kiedy zakłada się dzieciom opatrunki gipsowe?

U małych dzieci stosuje się gips ortopedyczny, nawet przy dość nieskomplikowanych złamaniach. Wielu lekarzy opatrunki gipsowe zakłada także na zwichnięcia albo na skręcenia stawów. Głównym celem takiego zabiegu jest oczywiście zabezpieczenie kości przed uszkodzeniem i pogłębieniem się złamania. W zależności od potrzeby zakłada się pełne opatrunki gipsowe, przedłużniki gipsowe albo szyny gipsowe. Lekarze mogą zaproponować także lżejsze gipsy. Mowa tutaj oczywiście o szynie składającej się z opatrunku i niewielkiego wzmocnienia gipsowego. Coraz większą popularność zyskuje także gips syntetyczny, który zapewnia zdecydowanie większy komfort.

Problemy ortopedyczne u małych dzieci

Jak powszechnie wiadomo kości u małych dzieci są mniej twarde niż u osób dorosłych. Pamiętać należy także o tym, że kości u małych dzieci cały czas rosną, dlatego też tym bardziej warto o nie zadbać. U małych dzieci najczęściej występują złamania podokostnowe. Mowa tutaj oczywiście o złamanie typu „zielonej gałązki”. Przy tego typu urazach niezbędne jest odpowiednie uruchomienie kończyny, dzięki czemu można nie tylko zmniejszyć ból, ale również ograniczyć ryzyko przemieszczenia się kości. Na szczęście złamania u małych dzieci zrastają się nawet trzy razy szybciej.

Moda na syntetyczne opatrunki

Opatrunki syntetyczne tworzone są zazwyczaj z żywicy poliuretanowej. Specjalne włókna szklane nasączane są żywicą, która pod wpływem ciepłej wody stopniowo sztywnieje. Syntetyczny gips dostępny jest w wielu różnych kolorach, dzięki czemu ceniony jest także za walory estetyczne. Niestety syntetyczny gips kolorowy nie jest refundowany, dlatego też trzeba go kupić samodzielnie.

Dlaczego warto postawić na gips syntetyczny?

Syntetyczny gips kolorowy przepuszcza powietrze, dzięki czemu dzieci nie będą tak bardzo odczuwać swędzenia skóry. Dzięki niemu rozwiązany jest także problem z odparzeniami i nieprzyjemnym zapachem maceracji naskórka. Jest to najlepszy wybór przede wszystkim dla tych dzieci, które mają problemy alergiczne. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że syntetyczny gips jest zdecydowanie łatwiejszy w utrzymaniu czystości, dlatego też tym bardziej warto rozważyć jego zakup.

Leave a comment