Przy wielu złamaniach niezbędne jest porządne unieruchomienie kończyn, dzięki czemu będzie można ułatwić i przyśpieszyć zrastanie się kości. Wiele osób zastanawia się, czy zwykły gips ortopedyczny, można zastąpić profesjonalnymi ortezami. W niniejszym artykule znajdą Państwo odpowiedzi na te i wiele innych pytań.
Kiedy można postawić na ortezy?
Głównym zadaniem gipsu ortopedycznego i ortez jest oczywiście unieruchomienie wybranych kończyn albo określonych części ciała. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi. Ortezy są zdecydowanie lżejsze, dlatego też zapewniają większy komfort. Sporym atutem jest także to, że ortezy można w każdej chwili zdjąć, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej jest zadbać o odpowiednią pielęgnację. Wiele nowoczesnych ortez zaprojektowanych jest w taki sposób, aby znacząco ułatwić chodzenie, dlatego też mogą okazać się one doskonałą alternatywą dla gipsu.
Dlaczego warto?
Ortezy są bardziej wytrzymałe niż gips syntetyczny i naturalny, a co najważniejsze można z nich korzystać wielokrotnie. Godne polecenia są przede wszystkim nowoczesne ortezy z pneumatyczną regulacją, które działają przeciwobrzękowo. Profesjonalne ortezy idealnie sprawdzą się przede wszystkim w przypadku nieskomplikowanych urazów. Mowa tutaj między innymi o złamaniach kończyn, zerwaniach więzadeł lub ścięgien. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby ich olbrzymi potencjał wykorzystać także przy zdecydowanie poważniejszych urazach. Osoby, które chcą zamienić gips na ortezę powinny zawsze skonsultować się z doświadczonym lekarzem.
Czym charakteryzuje się gips syntetyczny?
Dla ortez ciekawą propozycją może okazać się także gips syntetyczny, który jest o wiele lżejszy niż tradycyjny gips. Specjalna żywica poliretynowa nie kruszy się, a co najważniejsze zdecydowanie lepiej przepuszcza powietrze, dzięki czemu skóra może swobodnie oddychać. Gips kolorowy umożliwia także kąpiel, dlatego też w ostatnim czasie tak wiele osób korzysta z jego olbrzymiego potencjału. Gips syntetyczny jest dobrym rozwiązaniem nie tylko dla pacjentów, ale również dla samych lekarzy. Jego kluczowym atutem jest to, że przepuszcza promienie rentgenowski. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że można w nim dokonać prześwietlenia i sprawdzić, czy kości prawidłowo się zrastają.
Jaką ortezę wybrać?
Lekarz albo rehabilitant dopiero po dokładnym zbadaniu uszkodzonego stawu i kości, może podjąć decyzję o wyborze konkretnej ortezy. Przy niektórych urazach ortezy mogą być używane wyłącznie profilaktycznie, a przy innych mają jedynie wspomagać proces leczenia. Pamiętać należy także o tym, że przy niektórych złamaniach pojawia się na początku dość duża opuchlizna, dlatego też na pierwsze dni zalecany jest zwykły gips. Dopiero po tym jak opuchlizna zniknie, można postawić na ortezy.