Złamanie ręki należy do najczęstszych złamań, niezależnie od wieku pacjenta. Po złamaniu w większości przypadków nie ma żadnych daleko idących, negatywnych skutków, pod warunkiem, że zadbamy o rehabilitację po zdjęciu gipsu. Rodzaj i forma rehabilitacji dobierana jest indywidualnie, w zależności od rodzaju, zaawansowania złamania i wieku pacjenta. Jak wygląda i ile trwa rehabilitacja po ściągnięciu gipsu?
Rodzaje złamań i rehabilitacja po ściągnięciu gipsu
Warto zaznaczyć na wstępie, że nie da się jasno określić, ile będzie trwała rehabilitacja po zdjęciu gipsu. Jest to uzależnione od lokalizacji i rodzaju złamania. Ten typ urazów dzieli się na kilka głównych kategorii:
- Złamanie otwarte – to poważny uraz, w wyniku którego przerywana jest ciągłość tkanki kostnej, a następnie kość przebija skórę w miejscu złamania. W tym przypadku konieczne jest wezwanie karetki pogotowia, po wcześniejszym usztywnieniu ręki i zabezpieczeniu rany opatrunkiem.
- Złamanie zamknięte – w tym przypadku uszkodzeniu ulega tylko kość bez przerwania ciągłości mięśni, powięzi ani skóry
- Złamanie z przemieszczeniem – to złamanie, przy którym odłamy kości ulegają przemieszczeniu i są przesunięte względem siebie. Podczas tego urazu ręka ulega zniekształceniu.
- Złamanie bez przemieszczenia – w tym przypadku kości zachowują prawidłową oś, jednak kość uległa uszkodzeniu.
Rehabilitacja niezależnie od rodzaju urazu ma na celu poprawę zakresu ruchomości, siły mięśniowej oraz przywrócenie pełnej funkcji i sprawności ręki. Może przybierać różne formy, między innymi jest to: magnetoterapia, laseroterapia czy krioterapia, masaże wirowe, zabiegi manualne, terapia powięziową, techniki energizacji mięśni i suche igłowanie. Magnetoterapię, laseroterapię i krioterapię można stosować jeszcze przed zdjęciem gipsu, ponieważ te zabiegi wpływają pozytywnie na regenerację i zrośnięcie się tkanki kostnej.
Nie można zapomnieć o ćwiczeniach, które mają kluczowy wpływ na końcową sprawność złamanej kończyny. Poza ćwiczeniami z fizjoterapeutą ważne jest również kontynowanie zaleceń w domu, by jak najszybciej wrócić do sprawności. Choć nie można określić jednoznacznie czasu trwania takiej rehabilitacji, ponieważ jest ona ustalana indywidualnie, faktem jest, że jeśli zabiegi i ćwiczenia będą przeprowadzane regularnie, wówczas skróci to wymagany czas rehabilitowania ręki po wyjęciu z opatrunku gipsowego.
O czym jeszcze warto pamiętać po ściągnięciu gipsu?
Przede wszystkim należy unikać obciążania kończyny po zdjęciu opatrunku, ponieważ zdjęcie gipsu nie jest równoznaczne z zakończeniem leczenia. Przyspieszenie powrotu do codzienności poprzez dźwiganie zakupów, czy intensywne sprzątanie może znacznie wydłużyć czas rehabilitacji. Zaniedbanie tych kwestii może również prowadzić do bardziej skomplikowanych powikłań, takich jak osłabienie, a nawet zanik mięśni. Objawami mogą być obrzęki oraz zaburzenia w krążeniu krwi i limfy. Nie warto więc bagatelizować zaleceń lekarzy i fizjoterapeutów i zadbać o czas na regenerację i wyleczenie ręki.