Sztywna opaska stabilizująca (lekki gips) – największe zalety

Złamanie ręki czy też nogi zdarzyć się może każdemu. Szczególnie często ma to miejsce np. zimą, gdy ulice i chodniki pokryte są często warstwą lodu. Jak się jednak okazuje, medycyna zrobiła duży krok naprzód w leczeniu takich uszkodzeń ciała. Dziś już nie trzeba unieruchamiać kończyny gipsem, bo zamiast niego można użyć sztywnej opaski stabilizującej, która często nazywana jest lekkim gipsem.

Czym jest lekki gips?

Jeszcze do niedawna jedynym sposobem na to, aby złamana kość mogła się zrosnąć, było zastosowanie klasycznego gipsu. Niestety miał on ogromną ilość wad. Przede wszystkim oznaczał bardzo powolne zrastanie się kości, a także mógł stanowić spore kłopoty związane z krążeniem. Co więcej, zwykły gips jest bardzo ciężki, niewygodny oraz po prostu nieefektywny.

Z powodu problemów, które powodował tradycyjny gips, zaczęto stosować nowe rozwiązanie, czyli lekki gips. Jest to swego rodzaju opaska stabilizująca, która jest syntetycznym opatrunkiem wykonanym z żywicy poliuretanowej. Jak powstaje taki gips? Nasączone żywicą włókna szklane poddawane są obróbce cieplnej poprzez polewanie ich gorącą wodą. Powoduje to, że sztywnieją i stają się mocniejsze oraz trwalsze.

Najważniejsze zalety lekkiego gipsu

Co jednak konkretnie sprawia, że to właśnie taki rodzaj gipsu powinien być powszechnie stosowany? Jakie są najważniejsze zalety lekkiego gipsu, które powodują skuteczne wypieranie jego klasycznej postaci?

Najważniejszą zaletą jest w tym wypadku to, że jest to gips nawet pięciokrotnie lżejszy niż ten klasyczny. Co również ważne, sztywność takiego opatrunku może być dobierana pod kątem kończyny oraz konkretnego miejsca, w którym została ona złamana. Pozwala to na uchronienie pacjenta przed przykurczami i zanikiem mięśni w danej kończynie. Wszystko to powoduje, że znacznemu skróceniu ulega czas zrastania się kości, a tym samym czas, gdy trzeba na kończynie nosić opatrunek.

To jednak nie wszystko, ponieważ tego typu gips nie jest w żadnym stopniu wrażliwy na wodę, wiec można się z nim spokojnie myć. Nie jest również podatny na zniszczenie, popękanie czy też pokruszenie, jak to często dzieje się przy tradycyjnym gipsie. Oprócz tego jest to opatrunek, który przepuszcza powietrze, nie powoduje odparzeń, swędzenia skóry, a także nie generuje nieprzyjemnego zapachu.

Dlaczego często stosuje się lekki gips dla dzieci? Przy jego produkcji można mu nadać bardzo ciekawe, zachęcające kolory, które nie są tak straszne, jak szara i nieprzyjemna barwa klasycznego gipsu.

Jak zatem widać, nie bez powodu taki rodzaj gipsu zaczyna cieszyć się coraz większym powodzeniem.